Uzağı Görememe Hastalığı (Miyopi) Neden İlerler?

miyopi-uzagi-gorememe-neden-ilerlerVücut gelişirken gözde büyür. Miyopta fazla büyük olan gözdür. Fazla büyük olan gözde ışın retinanın ön taraflarına düşer. Göz büyüdükçe bu ışınlar retinanın biraz daha önüne düşer.

Dolayısıyla vücut büyürken gözün ön , arka uzunluğuda artıyor. Bu artma devam ettikçede miyopi de artar. 20 li yaşlar da gözün uzaması durur.

Genellikle okul çağı miyoplarının göz büyümesi 18 yaşında durur. Fakat bazende geç başlamış miyoplar vardır. Lise yaşlarında başlamış miyoplar 27 yaşına kadar devam edebilir.

Bu nedenle lazer tedavisi yapılacak kişilere lazer yapmadan önce miyopilerinin tam durup durmadığından hekimlerin emin olması gerekmektedir.

Miyopi Neden İlerler?

Miyop, miyopi olana denir. Örneğin bende uzağı görme sorunu varsa, miyopim var demektir. Miyopisi olan kişi miyoptur.

Her gözün miyopisinin ilerleyişi farklıdır. 6 ayda 1,5 numara ilerleyen miyopi olduğu gibi, yıllarca ilerlemeyen miyopi de vardır. Göz kusurlarından biri olan miyopinin ilerleme nedenleri çeşitli olmakla birlikte, bu nedenlerden başlıcaları kalıtım ve kullanımdır.

Kalıtım, soyaçekimle meydana gelen miyopi ilerlemesidir. Engellemek olası değildir.

Kullanım ise, miyop kişinin yaptığı yakın görme etkinlikleriyle ilgilidir. Örneğin sıkça kitap okuyan, örgü ören, bilgisayar kullanan kişilerde miyopi hızlı ilerler. Bunun en güzel örneklerinden biri, akademisyenlerin kullandıkları gözlüklerdir. Çaresi, bu etkinlikleri olanak oldukça uzaktan yapmaktır. Örneğin; bilgisayar ekranına uzaktan bakmaktır. Göz dinlendirmeleri de önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>